Způsoby, jak účinně léčit chronickou prostatitidu u mužů

Zánět prostaty nebo chronická prostatitida jsou poměrně běžná a častá urologická onemocnění. Podle lékařských výzkumů se s tímto nepříjemným onemocněním potýká asi 90 % mužů po 35-45 letech.

žena a muž, kteří vyléčili chronickou prostatitidu

Kdo je v ohrožení?

Ohroženi jsou muži, kteří vedou nezdravý životní styl: nečinnost, nadváha, sedavý způsob života. Onemocnění je způsobeno tím, že u mužů vedoucích nezdravý životní styl je narušen krevní oběh (oběh) v pánevní oblasti. Pak dochází ke stagnaci krve v reprodukčním systému, což vede k rozvoji prostatitidy. Při rozvoji prostatitidy se také zvyšuje prostata, proto se zvyšuje hladina moči, která se zdržuje v těle a otravuje zdraví mužů.

Typy onemocnění

Typy chronické prostatitidy jsou: bakteriální a nebakteriální.

Bakteriální prostatitida (akutní)

Jedná se o typ onemocnění, při kterém je hlavním původcem bakteriální infekce. K manifestaci nemoci a jejím příznakům dochází vždy neočekávaně. Tento typ onemocnění je velmi závažný a vyžaduje povinnou návštěvu lékaře. V některých případech je pacientovi nabídnuta hospitalizace. Nejčastěji tento typ onemocnění postihuje muže středního a mladého věku.

Bakteriální prostatitida (chronická)

Tento typ onemocnění se vyvíjí kvůli bakteriálním mikroorganismům, které se nechovají tak nepřátelsky jako u akutní formy onemocnění. Nejčastěji nejsou žádné zvláštní příznaky onemocnění, nebo se příznaky objevují velmi pomalu a dlouho.

Důvody pro rozvoj chronické prostatitidy

Mezi hlavní příčiny rozvoje onemocnění patří bakterie, které se dostávají do prostaty močí (močovými kanály). Bakterie způsobují chronickou bakteriální i akutní bakteriální prostatitidu.

Chronická prostatitida není nakažlivá, nelze ji zachytit pohlavním stykem (sexuálním kontaktem). Existují některé faktory, které zvyšují procento možnosti vzniku tohoto onemocnění.

Mezi faktory rozvoje patří:

 • Problémy s vývojem močového systému.
 • Katetrizace močového měchýře.
 • Včasná infekce genitourinárního systému.
 • Příznaky chronické prostatitidy.

Každý muž zažívá různé příznaky projevu nemoci, ale v jejím hlavním projevu jsou podobné příznaky.

Bakteriální prostatitida (akutní) se projevuje jasnými a akutními příznaky, vyskytuje se náhle, zpravidla člověka vyděsí a okamžitě jde na kliniku.

Akutní prostatitida, příznaky:

 • Bolest při močení.
 • Horečka (možná zimnice).
 • Pocit plného močového měchýře i po jeho vyprázdnění.

Chronická prostatitida má podobné příznaky, ale jsou méně akutní než akutní prostatitida.

Chronická prostatitida, charakteristika příznaků:

 • Časté nutkání vyprázdnit močový měchýř;
 • Dočasná (periodická) bolest ve varlatech;
 • bolest v močovém měchýři;
 • Bolest v bederní oblasti (dolní část zad);
 • Bolest během ejakulace;
 • Při vyšetření palpací je možný projev bolesti a sondování otoku prostaty.

Diagnóza onemocnění: chronická prostatitida

Aby se vyloučila jiná onemocnění genitourinárního systému, přesnou diagnózu by měl provést kvalifikovaný lékař na klinice. Často s různými onemocněními jednoho z tělesných systémů existují podobné příznaky, takže se nezapojujte do nezávislého výzkumu a samoléčby, ale při prvních příznacích se okamžitě poraďte s lékařem.

Aby bylo možné provést přesnou diagnózu, existují různé metody vyšetření. Koneckonců, prostatitida se může projevit příznaky, které jsou podobné cystitidě, adenomu nebo uretritidě.

Během studie lékař zkoumá konečník pomocí prstů (v lékařských rukavicích) ošetřených vazelínou. Tento typ vyšetření se nazývá rektální vyšetření. Prostata je hmatná přes stěnu konečníku, protože je před ní (před konečníkem). Pomocí této metody bude lékař schopen určit, zda je prostata zvětšená a zda se během studie projevuje její bolest.

Pokud má muž chronickou prostatitidu, pak vyšetření pohmatem způsobí pacientovi pouze dočasnou bolest a minimální nepohodlí, které velmi rychle pomine.

Je pokročilá forma chronické prostatitidy nebezpečná?

Muži ve většině případů ignorují některé příznaky manifestace onemocnění, které umocňují další rozvoj zánětu prostaty. Takové „nedbalé" zacházení se zdravím může vést k tomu, že normální produkce hormonů v mužském těle klesá a problémy s hormonálním pozadím mohou vést ke snížení libida (sexuální touhy) muže. Je také možné vyvinout problémy s erektilní funkcí. Dohromady jsou tyto nemoci velmi obtížně léčitelné.

Při zánětu prostaty se normální produkce sekretu zpomaluje, a proto spermie ztrácejí svou aktivitu. Nejčastěji jsou důsledky pokročilé chronické prostatitidy neplodnost a snížená potence.

Účinná léčba prostatitidy

Způsoby léčby závisí na formě zánětu a typu prostatitidy.

Medikamentózní léčba

Při diagnostice bakteriální prostatitidy (akutní) může lékař pacientovi předepsat antibiotika na dobu asi dvou týdnů. Pokud je prostatitida pokročilá, pacient může být hospitalizován a může mu být aplikovány intravenózní injekce.

Pokud má pacient potíže s močením, může lékař předepsat připojení katetru (uretrální). V mnoha případech se tímto způsobem léčí bakteriální prostatitida.

Pokud má pacient chronickou bakteriální prostatitidu, může léčba antibiotiky trvat od jednoho měsíce do tří měsíců. Tento typ léčby je velmi účinný, v mnoha případech se pacienti zcela uzdraví.

Pokud se nemoc nebo její příznaky po léčbě vrátí, může lékař změnit léčebný přístup, například užíváním jiných pilulek nebo masáží prostaty.

Účinná léčba chronické prostatitidy do značné míry závisí na včasné léčbě na klinice.

Masáž prostaty

Muži nemají rádi masáž prostaty, protože celý proces je velmi nepříjemný. Stojí za zmínku, že při výběru dobrého specialisty se můžete vyhnout všem nepříjemným momentům a pocitům při masáži prostaty. Masáž se týká těch metod, které téměř okamžitě dávají hmatatelný výsledek.

Masáž prostaty má mnoho pozitivních aspektů, jedním z hlavních je, že masáž zvyšuje průtok krve do prostaty. Zvyšuje také svalový tonus, uvolňuje vývody prostaty, snižuje zánět, je antibakteriální povahy a zvyšuje účinek jiných léčebných postupů.

U chronické prostatitidy je masážní terapie důležitou nutností!

etnověda

Tradiční medicína zahrnuje mnoho způsobů léčby problémů s prostatou, ale účinek se vyskytuje více než jednou a není tak účinný jako při léčbě drogami.

Léčba chronické prostatitidy tradiční medicínou nemá žádné vedlejší účinky. Mezi nejlepší recepty patří léčba prostatitidy pomocí kaštanových skořápek a propolisu.

K léčbě prostatitidy s kaštanovými skořápkami je nutná horká voda, která se nalije do kaštanových skořápek, poté trochu trvají a berou infuzi jako čaj.

Léčba chronické prostatitidy propolisem je velmi oblíbená metoda. Díky bohatému složení propolisu lze problémy s prostatou vyléčit již při prvních příznacích jejich projevu. K léčbě se používají speciální rektální propolisové čípky, které působí antibakteriálně.

Můžete také použít speciální tinkturu propolisu, která má antibakteriální účinek a odstraňuje příznaky chronické prostatitidy.

speciální dieta

Aby byla léčba prostatitidy účinná, měli byste věnovat pozornost stravě pacienta. Během léčby chronické prostatitidy byste měli opustit nesprávný způsob života, zejména tabák a alkohol.

Muž by měl do svého jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny, bobulovin, speciálních čajů (bylinné tinktury) a také fermentovaných mléčných výrobků. Je třeba opustit těžké jídlo: uzená jídla, tučná jídla, nápoje sycené oxidem uhličitým, polotovary, rychlé občerstvení.

Pro výběr správných potravin během léčby se můžete poradit s lékařem, který vám navrhne nebo předepíše speciální dietu.

Muži by měli podstoupit vitamínovou terapii (pít kúru vitamínů) a také obohatit své tělo esenciálními stopovými prvky.

sportovní léčba

Jak již bylo zmíněno dříve, prostatitida se nejčastěji vyvíjí u lidí, kteří vedou sedavý a sedavý životní styl. Abyste si udrželi dobré mužské zdraví, měli byste hodně běhat nebo chodit. Běh a chůze zlepšují krevní oběh a prokrvení genitálií. Taková optimální pohybová aktivita příznivě ovlivní zdraví muže.

Muži by měli cvičit ráno, může jít jak o lehké cviky, tak o aktivní dřepy. Čím je muž starší, tím více musí věnovat čas svému zdraví a sportu. Faktem je, že celý mužský reprodukční systém závisí na obecném stavu mužského zdraví a také na normálním hormonálním pozadí. A jak víte, sport se aktivně podílí na normální produkci hormonu testosteronu, který je základem mužského sexuálního zdraví. Sport aktivuje všechny procesy v těle a zvyšuje produkci mužského hormonu testosteronu.

Psychologická léčba

Při léčbě prostatitidy je důležité psychické rozpoložení člověka. Pokud je člověk pozitivně nakloněn tomu, že brzy dojde k uzdravení, pak se to s největší pravděpodobností stane. Ale pokud člověk ve svých myšlenkách pochybuje o svém uzdravení, pak je léčba jakékoli nemoci nejčastěji zpožděna po dlouhou dobu.

Muž by se měl nastavit k dobrému, může v tak těžkém období požádat o podporu i své blízké. Každá léčba je přeci jen trochu stresu. Proto je při léčbě chronické prostatitidy důležité, aby v blízkosti byli ti lidé, kteří pozvednou morálku a věří v rychlé vyléčení nemoci.

Muž by se měl také snažit, aby nebyl během léčby nervózní, zvláště pokud léčba nepřináší rychlé výsledky. Jak víte, psychologický postoj člověka přímo ovlivňuje zdraví jeho reprodukčního systému. Účinná léčba prostatitidy je možná pouze s pozitivní náladou!

Prognózy do budoucna po léčbě chronické prostatitidy?

Chronická prostatitida ve většině případů dobře reaguje na léčbu a nemá negativní důsledky na zdraví muže.

Prostatitida se vyvíjí pomalu, takže hlavní věcí není zahájit vývoj onemocnění a při prvních projevech onemocnění byste se měli poradit s odborníkem.

Prostatitida v počáteční fázi dobře reaguje na léčbu. Je třeba také varovat, že prostatitida má schopnost zhoršit problémy s genitální oblastí. Prostatitida se často stává důvodem, proč muž ztrácí sexuální touhu a touhu. Muži si možná ani neuvědomují, že mají zánět prostaty, odepisují krátkodobé příznaky z únavy nebo z jiných důvodů, a tak léčbu odkládají. Takový postoj ke svému zdraví může mít ty nejnegativnější důsledky. Pokuste se proto alespoň jednou až dvakrát ročně podstoupit ultrazvukové vyšetření prostaty.

Také muži nad 40 let by měli častěji navštěvovat lékaře, kontrolovat nejen prostatu, ale i další orgány reprodukčního systému. Je snazší předcházet nemoci než léčit její následky.